Articles Comments

NETI – Norsk organisasjon for studiet av utenomjordisk intelligens » Aktuelt, Arkiv » Samtaler med UFO-Norge

Samtaler med UFO-Norge

Det er bestemt at NETI og UFO-Norge skal gå i dialog for å kartlegge mulighetene for å slå landets to ufo-organisasjoner sammen til en. Forslaget kom opp på UFO-Norges landsmøte i februar, hvor det ble vedtatt å invitere NETI til samtaler om fusjon.
NETI behandlet dette på sitt årsmøte i Oslo, 7. april, og resultatet ble enstemmig ja.
Vi vil derfor gå i samtaler med UFO-Norge i løpet av 2014. Det er ingen hemmelighet at NETI og UFO-Norge har to ulike standpunkt i spørsmålet om hva UFO-fenomenet er og hvor det kommer fra.
Målsetningen med samtalene vil være å undersøke hvor langt fra hverandre de to organisasjonene står, og om det er grobunn for tettere samarbeid og fusjon til en ny, større organisasjon.

Bakgrunn

Foreningen UFO-Bergen og Trondheim UFO-Forening gikk i 1974 sammen og dannet den landsomfattende organisasjonen Norsk UFO Center (NUFOC). Etter en del turbulens på begynnelsen av 80-tallet skiftet denne navn til UFO-Norge i 1982.
UFO-Norge har siden den gang vært Norges offisielle rapportsentral for ufo-observasjoner, og har opparbeidet seg et enormt arkiv av rapporter og vitnebeskrivelser fra hele landet. De har også samlet sammen et stort arkiv over alle presseklipp som har omtalt ufo-fenomenet i Norge fra 1800-tallet og frem til idag. Organisasjonen har et tett samarbeid med organisasjoner i andre land, tilbyr bl.a. feltforskerkurs sammen med UFO-Sverige.

Argumentasjonen for sammenslåing av NETI og UFO-Norge er bl.a. at èn stor organisasjon vil ha større tyngde, og mer slagkraft mot myndigheter og media enn to små.
Den nye organisasjonen vil også være mer synlig, og mulighetene for å få private sponsorer vil øke. Ved å slå sammen våre ressurser vil vi kunne bli mer aktive, både i rekruttering av nye medlemmer og med å arrangere foredrag/informasjonsarbeid o.l. for alle interesserte.

Har du kommentarer eller synspunkter til dette? Bruk gjerne kommentarfeltet under, eller send mail.

 

Written by

Leder, NETI --The sky is not the limit. There is no sky and there are no limits..

Filed under: Aktuelt, Arkiv

23 Responses to "Samtaler med UFO-Norge"

 1. En sammenslåing vil garantert bli en fiasko som ingen av partene vil tjene på. Som jg har skrevet på min egen web-side:

  «De tre skandinaviske UFO-foreningene UFO-Norge, UFO-Sverige og den danske SUFOI betrakter jeg som offentlige desinformative avlednings­manøvre, da de ikke vil bekrefte ett eneste ET/V-tilfelle i verden, eller i historien, som genuint. Lederne av disse organisasjonene mottar UFO-observasjoner fra sine medlemmer, som de i hemmelighet sender videre til et hemmelig militært organ eller person. Samtidig bruker lederne sin sjarm og autoritet til å avvise overfor medlemmene at de samme observasjoner har noe med ET/V å gjøre.»
  http://www.rolfkenneth.no/ET-V-fenomener.html

  Argumentet om at to små foreninger kan bli en større og mer ressursfull forening mener jeg også er tull. Hvilke positive ressurser har UFO-Norge som NETI gjerne vil tilegne seg? 40 negative «skepsis»-medlemmer som ikke duger til annet enn å debunke en hver observasjon? En masse medlemsblader som har debunket alt som er?

  Slik jeg ser det, er både UFO-Norge og NETI på utslettelsens rand, pga. manglende interesse. Hvor mange aktive, skrivedyktige medlemmer er det i hver forening som kan bidra intellektuelt til å fremme saken? Fem? To-tre? En sammenslåing vil være dråpen som utsletter begge.

 2. Ole Brænne sier:

  Myhre har tydeligvis bestemte seg på forhånd hvordan virkeligheten ser ut. Dokumentasjon og fakta for hans påstander om UFO-Norge (og UFO-Sverige) er fraværende og ikke-eksisterende.
  Alle trenger vel noen å skylde på, antar jeg.

  Det er forhåpentligvis høyt nok under taket i begge våre foreninger, og jeg tror at de er brede nok til at det er plass til forskjellige oppfatninger og innfallsvinkler til disse fenomenene. At en forening består av folk med forskjellige og ofte motsatte meninger er bare sunt, så lenge man kan greie å være enige om at man er uenig mht enkelte saker og kan samarbeide om det man er enige om.
  Slik oppstår synergi-effekt og man kan inspirere hverandre.

  Myhre vil helst arbeide på egenhånd virker det som. Jeg tror at vi vil få til mer i fellesskap enn hver for oss.

 3. radio sier:

  Hei,

  jeg bor i oslo og er interessert i ET-disclosure og ønsker å treffe likesinnede for å jobbe med spredning av informasjon. Jeg vurderte å melde meg inn, men for meg ser det ut som at siden er «død». Er det noe aktivitet igjen i oslo for tiden, evt. andre interesserte i oslo som ønsker å være aktive?

 4. Radio,
  NETI-medlemmer må antagelig først diskutere i ti år med UFO-Norge-medlemmer om det overhode er noe som KAN bli disclosed. Ole Brænne hadde i kommentaren over en fin anledning til å bekrefte eksistensen
  av ett eneste ET/V-tilfelle i verden, eller i historien, som 100% sikkert og genuint. Men det kom ikke.

 5. radio sier:

  Rolf,

  Sist jeg «sjekket ut» UFO-Norge, som var rundt 6 år siden, så konkluderte jeg med at den foreningen var trangsynt og lite reellt interessert i ET-fenomenet. Jeg konkluderte med at foreningens eksistens var meningsløs, siden, ut i fra den bevisføringen de krevde for å kunne stadfeste at fenomenet er reellt så vil de aldri kunne bekrefte det før det allerede er offisielt bekreftet, og da faller hele poenget med en slik forening bort.

  Men…jeg sjekket nettopp hjemmesiden til UFO-Norge, og per nå er det dokumentaren Sirius av Dr. Greer som møter en, og dette kan kanskje tyde på at gruppens medlemmer er mer åpne i dag?

  Uansett, å ha en UFO/ET-forening som ikke tar Disclosure på alvor blir veldig latterlig i mine øyne. Evidensen/bevisene er overveldende nok til at massemediene, akademia og myndighetene burde reagere og etterforske, men de gjør det ikke. Dette påtvinger konklusjonen om at fenomenet er tabu og blir diskriminert, som i seg selv er en urovekkende konklusjon.

  Jeg er kun interessert i kontakt med de som allerede har gjort seg opp en mening om at ET-fenomenet er reellt og at Disclosure er viktig. Hvis disse to foreningene slår seg sammen tar jeg det for gitt at visjonen/formålsparagrafen reflekterer synet om at fenomenet er reellt. Hvis ikke er jeg redd Rolf får rett.

 6. Moderorganisasjonen til NETI, CSETI som ble grunnlagt av Steven Greer, diskuterer initiativ til nærkontakt grad 5.
  http://www.cseti.org/

  Hvis Ole Brænne og gjengen hans fra UFO Norge skal med, skal vi da gå tilbake til 1970-tallet og diskutere hvorvidt UFO-fenomenet KAN være «nothing but»… værballonger, optiske illusjoner, meteorer, brennende oljefelt…

  Så kommer Ole Brænne drassende med sine venner fra UFO Sverige, med «visdommen» og «erfaringene» og «konklusjonene» til ET/V-benekteren Clas Svahn…
  http://www.ufo.se/

  Og plutselig skal det holdes demokratisk valg om hva man skal mene om forskjellige temaer. Og flertallet ble enige om: «Evidensen er ikke sterk nok til å konkludere…» blah blah blah

 7. radio sier:

  Hvis det skjer så kan man starte exopolitics.no istedet, og problemet er løst. UFO-Norge får ikke mer autoritet enn folk gir dem. Selv har jeg ignorert foreningen i mange år nettopp fordi jeg ikke kunne ta dem seriøst gitt det synet de hadde. Uavhengig av hva som skjer med denne potensielle sammenslåingen ønsker jeg å møte andre interesserte som ønsker å jobbe med spredning av informasjon. Er du en av dem?

 8. Ole Brænne er velkommen til å utdype:

  Hvilke verdifulle ressurser/talenter har du og UFO Norge-gjengen å tilby NETI? Skal dere gi oss gratisbiletter til kurs med James Randi og Skepsis-bevegelsen? Skal dere gi oss noen grunnkurs i rasjonalisme og korrekt tolkning av observasjoner??

 9. radio sier:

  Problemet i dag ift. dette fenomenet er ikke mangel på bevis/informasjon, men at fenomenet blir sensurert/ignorert/latterliggjort. Når jeg sa jeg ønsker å jobbe med spredning av informasjon tenkte jeg på mer aktivt arbeid så som å dele ut flygeblader, holde stands, henge opp plakater, prøve å få klubblokaler fra kommunen hvor en kan ha filmvisninger, mm (men jeg ønsker ikke gjøre dette alene).

  Dessverre så tror jeg at artikkelen og boka di Rolf først og fremst når frem til de som allerede er troende, men de har jo lite behov for å tilegne seg mer informasjon utover underholdningsverdi. De som ikke kan noe reelt om fenomenet og således sannsynligvis ville hatt nytte av å lese boka og artikkelen din vil sannsynligvis aldri komme over dem (jeg var nylig på biblioteket i oslo, det var ingen treff på navnet ditt). Også av denne grunn er det viktig at det finnes en online, offentlig organisasjon hvor det er tatt et tydelig pro-standpunkt ift. ET-fenomenet.

 10. Regner med at en sammenslåing av organisasjonene også innebærer at NETI får glede av UFO_Norges rikholdige arkiver som de måtte besitte, har blitt en del rapporter siden tidlig 70 tallet??

 11. Hundrevis eller tusenvis av rapporter om nærkontakt grad 1 og 2; hvorfor skulle vi ha «glede» av det? Hva er nytteverdien?

 12. radio sier:

  Enig med Rolf. Erling, ikke meningen å være spydig her, men har du hørt om Disclosure Project og en pressekonferanse arrangert av Dr. Steven Greer som ble holdt i mai 2001? Avviser du alle vitnene hans og det de har å fortelle? Hvordan kan man ha en organisasjon som sier de skal «forske» på UFO-fenomenet samtidig som man ignorerer det som kommer frem i Disclosure Project? Kanskje bedre å jobbe for informasjonsspredning og få i gang myndighetsrespons på fenomenet…

 13. Jan Erik Bergfjord sier:

  Nå syntes jeg dere er veldig negative her, gutter. Alternativet til en sammenslåing er at om 2-3 år finnes det kanskje INGEN UFO-organisasjoner i Norge.
  Hva sitter vi igjen med da? Facebook, og de enorme mengder falske YouTube-klipp og fabrikerte blogginnlegg som publiseres som sannhet der? Enkeltmennesesker som sitter på mye kunnskap i sine mørke leiligheter rundt omkring i landet, men ikke får det ut fordi de sitter alene?
  Det er en skremmende tanke det…
  En sammenslåing kan gi ny energi i begge leire. Det kan føre til mer entusiasme og gnist blandt begge organisasjoners eksisterende medlemmer. Noe som er svært viktig nå.

 14. Det absolutte bunn-nivået er tydeligvis nådd når det gjelder aktivitet og engasjement fra medlemmene i begge leire. Selv trusselen om opphør eller sammenslåing av organisasjoner skaper nærmest null engasjement! Denne erkjennelsen er tung og deprimerende å ta innover seg, og for NETI må det være en oppgave å analysere årsakene hertil.

  Og da kan man samtidig analysere om det vil være fruktbart å kompromitere de reelle innsikter som allerede er nådd, og som er selve grunnlaget for NETI, gjennom en sammenslåing med en organisasjon som siden dens stiftelse i 1972 ikke har hatt annet primærformål enn å DEBUNKE akkurat disse reelle innsikter.

 15. radio sier:

  Jeg er for øvrig ikke noe medlem. Jeg vurderer å bli medlem, men det synes å være så begrenset aktivitet her at det er kanskje ikke noe poeng i å bli medlem? Og hvis jeg skal bli medlem skal det være fordi jeg ønsker å jobbe med informasjonsspredning (henge opp plakater, holde stands, sende skriv til de politiske partiene for å spørre om deres standpunkt ift. disclosure, osv), men hittil har ingen andre meldt sin interesse for å gjøre disse tingene eller sagt fra at «ja, det er akkurat det vi driver med». Så da lurer jeg, om man ikke driver med aktiv informasjonsspredning, hva annet er det man da bedriver her som er av verdi?

 16. erling sier:

  til Radio. selvfølgelig kjenner jeg til Dr greer og hans arbeid. Både konferansen i 2001,2007 sirius cseti, ce-5 og det meste av det han driver med. Har videoer av Greers begge konferanser og også basset sine for-kongresshøringer. Har drevet innen dette feltet i 25 år. Så ja kjenner til alle vitneutsagnen fra piloter romfarere, flygeledere, militære osv. Men det betyr ikke at observasjoner gjort i Norge er uten interesse. vet personlig at flere lokale innbyggere i Hessdalen sitter på ganske hot materiale. Og observasjoner. Men hvis detter sånn at alt som er arkivert i Norge er uten interesse synes jeg det er merkelig

 17. Erling,
  Definisjonen av «hot materiale» må vel være nærkontakt grad 3 og oppover. Dersom Brænne og UFO Norge-gjengen ut fra sitt materiale ikke kan gå god for et eneste tilfelle av deres materiale av nærkontakt grad 3 som genuint, kan det ikke være noe «hot» der. Så vidt jeg vet, kan UFO Norge pr. dag ikke bekrefte et eneste tilfelle i historien eller i verden idag, som hot. Så hvorfor vil den gjengen egentlig slå seg sammen med NETI, hvis fundament er Greers opplevelser av nærkontakt grad 4 og 5?

 18. Erling sier:

  Ja forundrer meg også at UFO_Norge ønsker sammenslåing med en organisasjon(NETI) som aksepterer at tilstedeværelse er en realitet. Men de selv ikke sitter med det standpunktet. Men en rask titt på Ufo-Norges nettsider viser jo at siste oppdatering var 8 mars 2014( Sirius filmen til Dr Greer, Var på visningen selv forresten) Kan jo ikke akkurat påstå at foreningen er så aktiv, til tross for alt som skjer på Ufo-Fronten. Hot- materiale fra Hessdalen tenker jeg på flere øyenvitneskildringer fra beboere som er trauste bønder som vanligvis ikke går av skaftet for det meste. De er jordnære og forteller om metallfargede skip på gårdstunet som er så nært som 8-10 meter, romskip som blokkerer lyset(på høylys dag) over et større område. UFO-Norge har holdt på siden tidlig 70 tallet men har vært veldig lite synlig i debatten og media. Men de har jo i årevis mottatt rapporter fra hendelser i Norge. De har sendt ut og har flere feltforskere i arbeid. ja jeg synes det kunne vært interessant å fått innsyn i en del av disse sakene,selv om flere her inne mener at det er gammelt stoff og uinteressant. Av ganle saker for fortsatt er hot kan man jo nevne Roswell fra 1947….. Den er jo fremdeles interessant.

 19. UFO Norge har ganske sikkert mottatt mange interessante rapporter og fortellinger, som er ET/V-genuine, men når lederne for organisasjonen så legger til sin egen debunk-konklusjon/tolkning («nothing but…»)… da kan de få ha de smekkfulle arkivskapene for seg selv.

  Og det er vel UFO Norges hovedproblem: De har flere arkivskap fulle av rapporter som de selv har debunket, og som de dermed selv har gjort uinteressante. Og nå sitter de der, klør seg i huet og sutrer: «Hvorfor finner ingen oss interessant lenger??»

 20. Ole Brænne sier:

  Jeg er overbevist om at både UFO-Norge og NETI vil være være bedre sammen, enn hver for seg.

  Hvorfor skal man ha en UFO-organisasjon i det hele tatt?

  Publikum trenger et sted der de kan henvende seg om/når de observerer noe uvanlig. Så kan de av oss som ønsker det, prøve å finne ut av hva som observatørene har sett. Dette er hovedsaklig hva UFO-Norge har jobbet med hittil. I de aller fleste tilfellene greier vi å finne ut hva observatørene har sett, og de aller fleste observatørene blir glade over at vi har greid det, og takker for beskjeden/informasjonen.
  De gangene vi ikke greier å finne en forklaring, arkiverer vi rapporten inntil videre.
  Vi siler altså informasjonen og rapportene vi mottar. Vi samler inn grunndata/rådata.
  Eksisterer det ingen UFO-organisasjon her til lands, så vil man i fremtiden gå glipp av den informasjonen UFO-rapportene representerer.

  En organisasjon kan også eksistere for andre formål; Å møte andre interesserte (her har NETI vært veldig aktive), arrangere konferanser og foredrag (både NETI og UFO-Norge), feltforskerkurs (hvor man lærer å etterforske rapporter), informasjons-deling, o.a.
  I en organisasjon vil man også kunne unngå duplisering av arbeide. Istedenfor at hver enkelt person gjør det samme arbeidet på hver sin kant, kan oppgaver fordeles og sammenføres, slik at alle får fordeler av hverandres arbeide. Samarbeid er nøkkel til suksess.

  Mye mer jeg kunne skrevet om dette, men føler at dette er feil forum for denne type «diskusjoner».

  Hva skal vi gjøre fremover?

  Scanne alle rapportskjema i UFO-Norge sitt arkiv, samtlige presseklipp/avisartikler om emnet, og alle eldre norske UFO-tidsskrifter.
  Ang tidsskriftene har vi allerede startet så smått, og noe er allerede tilgjengelig på http://www.ufo.no/arkiv/
  Mye jobb gjenstår.
  Når dette er ferdig vil det være enkelt å innhente relevant informasjon om nær sagt hva som helst fra arkivene (f.eks.; hvor mange observasjoner ble gjort på 1970-tallet av røde lys i Hordaland? Hvor mange av disse igjen var nærmere enn 50 meter?). Dette vil være til nytte for våre medlemmer, feltforskere, journalister, forfattere.

  Jeg mener at det også er viktig at det fremdeles blir utgitt et UFO-tidsskrift i Norge.
  For alle de som er nysgjerrige og litt interesserte, men ikke nok til at man vil engasjeres aktivt i en organisasjon, vil et tidsskrift fylle en viktig rolle.

  Ser at enkelte etterlyser at jeg eller UFO-Norge skal «bekrefte eksistensen av ett eneste ET/V-tilfelle i verden, eller i historien, som 100% sikkert og genuint».
  Da har man virkelig bommet kraftig, og totalt misforstått hva vi jobber med.
  UFO er ikke et synonym med utenomjordiske romskip. Snakker man om romskip så har man allerede ekskludert samtlige andre teorier til fordel for èn eneste forklaring.
  Hva som skulle være hensikten med å komme med en slik «bekreftelse» er noe uklart.

  Selvsagt opp til hver enkelt om man vil satse på èn enkelt forklaringsmodell fremfor enhver annen, alle må kunne mene og tro hva de vil. Men en UFO-organisasjon må kunne være åpen nok og inkluderende nok til at alle kan være med, uansett hva man har opplevd selv, eller hva man har for oppfatning av og instilling til emnet.

 21. Rolf Kenneth Myhre sier:

  Ole Brænne sitter visstnok med billass og båtlass med arkivmateriale som inneholder hva han selv mener er «interessante UFO-rapporter».

  Han skriver: «De gangene vi ikke greier å finne en forklaring, arkiverer vi rapporten inntil videre.»

  Nå ønsker han visstnok å få tilgang til gratis sekretærarbeid ifm. UFO-rapporter som IKKE kvalifiserer til å klassfiseres som definitive «ET/V-tilfeller».

  Han skriver: «Ser at enkelte etterlyser at jeg eller UFO-Norge skal «bekrefte eksistensen av ett eneste ET/V-tilfelle i verden, eller i historien, som 100% sikkert og genuint». Da har man virkelig bommet kraftig, og totalt misforstått hva vi jobber med.»

  Da gjenstår bare å ønske lykke til til alle dem som vil utføre gratis sekretærarbeid med UFO-rapporter av typen nærkontakt 1 og 2, men som definitivt ikke er nærkontakt 4 eller 5. For da ville vel Ole Brænne ha slått på stortrommen? Eller kanskje ikke, for jeg har visst totalt misforstått hva «vi jobber med»…

  1. Ole Brænne sier:

   Du har muligens lest det jeg skrev, men har tydeligvis ikke forstått det. Ikke noe problem det, Kenneth. Jeg tror både UFO-Norge og NETI kan greie seg fint uten deg. Eller meg for den saks skyld. Ingen organisasjon bør være person-avhengig.
   Noen liker faktisk å bidra til fellesskapet (såkalt «gratis-arbeid»). Andre vil heller sitte for seg selv å lese Sitchin & Zetatalk, og se på noen youtube-klipp, mens man gjenforteller på norsk hva man har lest av andre forfattere (presentert som bok basert på «egen forskning»).

Legg igjen en kommentar

*